SILVER & METAL / Silver / Creamers 8737648
*
nr 873 7648
CREAMERS
5 pcs. sheffield plate. Proveniens: The Royal Overseas League, London, length: 12-15,
5 st. pläter. Proveniens: The Royal Overseas League, London, längd: 12-15
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday February 3 2014
at 19:41:32
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/2 11:37:27
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london nysilver pläter silver såssnipor ädelmetall
-
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:39
-
4126 MISC SILVER
jewellery, miscellaneous,
Auction ends
in a week
17 juni at 18:41
*
CREAMERS
nr 873 7648
CREAMERS
5 pcs. sheffield plate. Proveniens: The Royal Overseas League, London, length: 12-15,
5 st. pläter. Proveniens: The Royal Overseas League, London, längd: 12-15
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday February 3 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/2 11:37:27 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london nysilver pläter silver såssnipor ädelmetall
-
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
in a week
17 juni at 19:39 -
4126 MISC SILVER
jewellery, miscellaneous,
Auction ends
in a week
17 juni at 18:41